О нас
Продукция
Доставка
Скидки
Контакты





У нас действует
бесплатная доставка для >>>





Что такое натуральный мед, как выбирать его на рынке

Фармакологические свойства меда

Мед рекомендуют употреблять при

Противопоказания к употреблению меда

Мед из подсолнуха

Как хранить мед

Мед помогает похудеть

Мед против сенной лихорадки



Что такое натуральный мед, как выбирать его на рынке

Мед – це солодка густа рідина, зібрана з нектарників квіток рослин і перероблена бджолами. В період цвітіння медоносних рослин бджоли збирають на їх квітках нектар. За допомогою хоботка бджілка всмоктує нектар в медовий зобик, де він змішується з виділеннями її травних залоз. У вулику бджоли відкладають зібраний нектар у комірки стільників. Надалі дозріваючий мед бджоли багато разів переносять з комірки в комірку, насичуючи його таким чином ферментами. В процесі таких операцій відбувається розщеплення складних цукрів нектару на прості – глюкозу і фруктозу, зменшується вміст води (у нектарі її 80 %, у зрілому меді – близько 20 %). Мед містить великий запас енергії (300-350 кКал, або 1300 кДж на 100 г меду) і близько 300 речовин та хімічних елементів.

Покупців меду завжди цікавить питання як розпізнати якісний натуральний мед. Повну гарантію якості може дати лише виробник продукції. Якщо ж Ви обираєте мед на ярмарку серед великої кількості пропозицій, не зайвими будуть знання про те, як визначити якісний мед за зовнішніми та смаковими ознаками.

Вибір меду будемо робити з точки зору технолога по бджільництву.

Спочатку обираємо палатку з медом, біля якої можна зупинитись. Різновидів меду в одного продавця повинно бути не багато. Якщо це початок червня, то вже відцвіли сади, весняні трави й акація. Відповідно, мед може бути минулорічний (а він повинен бути закристалізований) і рідкий, який вже стає мутним на колір (з весняних трав, він вже починає кристалізуватись), та рідкий (акацієвий, або акація+все весняне різнотрав’я).

Якщо купуєте мед восени або взимку, у продавця може бути до 4-6 різновидів меду. Чому так? Тому що в Україні товарний мед отримують, як правило, після цвітіння 4 основних медоносів: акації, липи, гречки, соняшника. В окремих регіонах, де великі площі лугових трав, можуть отримувати товарний мед з різнотрав’я, буркуна, синяка, коріандру, конюшини та інших рослин, на півдні України – софоровий мед, у лісових місцевостях – лісовий.

Якщо Вам пропонують 10 і більше видів меду – це викликає підозру: або ці меди скуповуються і Ви маєте справу з перекупником (а він не може відповідати за якість меду), або Ви натрапили на бджоляра, який має декілька пасік. Та більшість з тих, хто має великі пасіки і отримує значну кількість товарного меду на ярмарках не торгують, а шукають інші шляхи збуту своєї продукції.

Ви не повинні довіряти написам на баночках з медом, а оцінювати їх за кольором меду. Зустрічаються продавці, які підписують баночки з однаковою продукцією як чебрецевий мед, обліпиховий, шипшиновий тощо. Ви повинні розуміти, що це продавці намагаються «догодити» смакам покупця. Насправді, щоб отримати мед з чебрецю, чи шипшини, потрібно мати десятки гектарів суцільних насаджень. Тому коли цікавитесь з яких рослин мед Вам пропонують, обов’язково подумайте, чи є в Україні великі насадження цих рослин.

Варто також підгледіти номер автомобіля, щоб довідатись, з якого регіону приїхав продавець меду. Якщо він пропонує лавандовий мед (лаванда росте в Криму), а продавець з Київської області, навряд чи він кочував зі своїми бджолами до Криму. Окремо можна запитати самого продавця, з якого регіону мед він продає і таким чином перевірити його на «чесність».

Отже, насамперед не дозволяйте вводити себе в оману і кількість видів меду визначаєте не за написами на баночках, а здалеку, за кольором. Різних медів може бути до 6.

Наступні «інструкції» допоможуть виявити неякісний мед.

В обраних продавців меду спочатку оцінюємо зовнішній вигляд продукції.

Звертаю вашу увагу на те, що як тільки Ви підійшли, Вам одразу ж запропонують покуштувати мед. Не поспішайте цього робити, оскільки оцінити Ви зможете лише 3-5 різновидів меду, всі наступні здаватимуться однаковими, а найсмачнішим все-одно буде найперший.

Спочатку оцініть мед за зовнішніми ознаками.

За кольором меди бувають найрізноманітніші – від майже безбарвних (акацієвий) до майже чорних (гречаний), тому вирізнити якісний і неякісний неможливо. Однак натуральний мед не повинен бути прозорий. Через присутність в ньому білкових речовин мед завжди має певну мутність. Прозорість меду вказує на його можливу фальсифікацію. Якщо Ви чітко бачите дно банки з медом – велика ймовірність того, що перед вами розтоплений мед. Особливо часто розтоплений мед пропонують взимку під назвою «майський». В зимовий період у рідкому стані може бути лише акацієвий мед, але навіть він не буде прозорим.

Якщо мед вже закристалізований, відмітьте, чи однорідний він на всій висоті тари. Трапляється мед, у якому утворюється два шари: верхній – рідкий та нижній – щільний. Такого вигляду може набувати мед, який зберігають при температурі 25-28oС. Він не є фальсифікованим, але лікувальні властивості його нижчі, оскільки при такій температурі у меді швидше відбуваються процеси розпаду цілющих компонентів. Якщо Ви маєте вибір, то чому ж не обрати доброякісний мед?

Надалі оцінюватимемо запах, або аромат меду – це важлива ознака його якості. Кожний сорт меду має специфічний, властивий лише йому аромат, проте визначити сорт меду за ароматом можуть лише досвідчені дегустатори. Якщо Ви себе до таких не відносите, спробуйте просто відчути: подобається аромат, чи ні. Ви маєте знати, що одні меди мають добре виражений аромат, наприклад, вересовий, гречаний, липовий, інші (соняшниковий, з Іван-чаю) – мають слабкий аромат, що зовсім не погіршує їх якості.

Ваше завдання – виявити сторонні запахи, не властиві доброякісному меду. Це можуть бути запахи закислого меду, диму, запахи, які мед поглинув при зберіганні разом з іншими продуктами (рибою, копченостями та ін.).

Зачерпніть рідкий мед ложечкою й оцініть його зрілість. Доброякісний мед повинен стікати рівною цівкою, утворюючи на поверхні гірку. Остання крапля натурального зрілого меду підніметься назад до ложки.

Коли Ви визначились з декількома зразками меду, спробуйте їх на смак. Бажано, щоб Вам дали спробувати від найменш ароматного меду до найбільш. Тобто, якщо Ви спочатку спробуєте липовий чи гречаний мед, смак всіх наступних не зрозумієте.

Щоб правильно продегустувати мед, візьміть в рот невелику його кількість, розчиніть і направте в задню частину ротової порожнини. При цьому Ви відчуваєте смак меду (в перші секунди він солодкий), потім післясмак і аромат меду і наостанок зверніть увагу на кристалізацію (наявність кристалів, їх форма й розміри).

Натуральний квітковий мед всіх сортів має солодкий смак і виявляє подразнюючу дію на слизову оболонку ротової порожнини та глотки – відчувається терпкість різної інтенсивності. Цими властивостями не наділений цукровий мед.

Умовно розрізняють меди приторні (з гречки, білої акації), солодкі (більшість медів), помірно солодкі (з буркуна, падеві меди). Багатьом медам властиві різноманітні присмаки. Присмак може бути тонким, ніжним (мед з малини, конюшини), гострим або різким (гречаний, деякі липові) і навіть неприємним (мед з каштана).

На смакові якості меду так само, як і на колір, можуть впливати умови його відкачування, переробки і зберігання. Закислі меди спочатку мають букет дуже ароматних фруктів, а потім стають кислими на смак і з’являється кислий запах. Нагрівання понад 60oС додає меду смак карамелі.

Підтвердити якість меду можуть довідки ветеринарної лабораторії. Однак поділюсь з Вами секретом, що не варто сліпо довіряти всім таким довідкам. В лабораторіях не завжди добросовісно проводять аналіз пасічницької продукції і трапляються випадки, коли результати досліджень записують «зі стелі».

Якісну продукцію шукайте у «знайомих пасічників», для яких добре ім’я значно дорожче за разовий заробіток. Якщо Ви купуєте мед на ярмарку, візьміть у декількох продавців по невеликій кількості різного меду та обов’язково прихопіть у кожного продавця візитівку з координатами. Якщо його мед сподобається, Ви зможете зв’язатись з ним та поцікавитись, де він ближчим часом продаватиме свою продукцію. Таким чином Ви знайдете власного «знайомого пасічника».


В начало

Фармакологические свойства меда

- антибиотические (подавляет жизнедеятельность микробов, грибков, простейших, при регулярном употреблении меда повышается стойкость к инфекционным заболеваниям)

- антиаллергические (благодаря присутствию в меду микроэлементов и аминокислот)

- антитоксические (способствует выведению ядов из организма, уменьшает побочное действие медикаментов, эффективное противоядие при отравлении алкоголем, грибами)

- успокаивающие

- общеукрепляющие

- тонизирующие

- ранозаживляющие

- противорадиационные

- противоопухолевые

- противовоспалительные

- регулирует обмен веществ (за счет присутствия в нем микроэлементов положительно влияет на железы внутренней секреции, что способствует улучшению обмена веществ)

- улучшает память и зрение

- улучшает состояние кожи, омолаживает ее

- стимулирует рост тканей

- регулирует секрецию кишечника, благотворно действует на кишечную микрофлору

- стимулирует процессы переваривания и усвоения питательных веществ

- повышает устойчивость к неблагоприятным факторам внешней среды, включая проникающую радиацию

- благотворно воздействует на функции сердца, печени, почек, желудка, кишечника, сердечно-сосудистой, нервной и других систем и органов организма

- повышает умственную и физическую работоспособность, способствует восстановлению сил при утомлении

- оказывает омолаживающий эффект и способствует долголетию


В начало

Мед рекомендуют употреблять при


- ишемической болезни сердца

- дистрофии миокарда

- анемии

- гипертонии

- астении, неврастении, депрессии, бессоннице

- вегетативных неврозах

- головных болях

- снижении памяти

- острых и хронических заболеваниях верхних дыхательных путей и легких (бронхитах)

- заболеваниях полости рта

- гастритах

- язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки

- энтеритах и колитах

- запорах

- геморрое

- заболеваниях печени и желчевыводящих путей

- хронических заболеваниях почек

- нарушениях обмена веществ

- импотенции

- простатите

- недержании мочи

- гинекологических заболеваниях (эрозия шейки матки, воспаление матки, воспаление влагалища и т.п.)

- беременности

- переломах, ранах, ожогах, обморожениях, фурункулах

- воспалительных процессах глаз (конъюнктивиты, кератиты, герпетические поражения роговицы и ее ожоги)

- снижении зрения

- выпадении волос

- дерматитах

- подготовке к операции

- снижении иммунитета

- переутомлении и высоких нагрузках у спортсменов

- физическом и умственном утомлении

- хронической интоксикации

- радиоактивном облучении

- необходимости стимуляции процессов регенерации тканей в организме

- преждевременном старении

- отставании в росте

В начало

Противопоказания к употреблению меда

Некоторые люди не могут употреблять мед из-за повышенной чувствительности к нему. Даже от приема небольшой дозы меда у них появляются крапивница, зуд, насморк, тошнота, головокружение, желудочно-кишечные расстройства. По-видимому, в пчелином меде содержатся вещества-аллергены. По мнению некоторых исследователей аллергенами в меде являются пыльца, богатая белком, минеральными веществами.

Но на практике повышенная чувствительность к меду встречается редко – только у 0,08 % людей. При умеренном употреблении меда в дозах до 150 г аллергия почти невозможна.

В случаях индивидуальной непереносимости меда рекомендуется принимать вначале по 5-10 капель 10 %-ного медового раствора 3 раза в день. Дозу постепенно увеличивают и в течение 2 недель доводят ее до 1/3-1/2 чайной ложки меда 2-3 раза в день.

Очень осторожно и в умеренном количестве, предварительно посоветовавшись с врачом, можно употреблять мед при сахарном диабете.

Существует ошибочное мнение, что мед нельзя давать детям с экссудативным диатезом. Мед не противопоказан им, если нет к нему повышенной чувствительности. Для определения повышенной чувствительности к меду ребенку нужно дать вначале небольшое его количество – 1/3 чайной ложки. Если нет усиления диатеза, дополнительной сыпи или других проявлений аллергии, дозу можно увеличить до 1 чайной ложки в день. Это будет способствовать быстрейшему выздоровлению и улучшению общего состояния.

Мед лучше сочетать вместе с другой пищей, например, с кашей, фруктами или чаем. В таком виде мед лучше усваивается. Не следует давать детям слишком много меда, иначе у ребенка впоследствии может развиться отвращение к нему, одной-двух чайных ложек меда в день ребенку вполне достаточно.

Людям, страдающим выраженной эмфиземой легких, бронхиальной или сердечной астмой, миокардитом, клапанным пороком сердца, туберкулезом легких противопоказаны ингаляции с медом.



укр / рус

Полезная информация

Статьи о меде
Статьи о забрусе
Статьи о сотовом меде
Статьи о воске
Статьи о пыльце
Статьи о перге
Свойства, употребление маточного молочка
Ульевой воздух
Статьи о прополисе
Статьи о подморе
Статьи о восковой моли
Рецепты лечения продуктами пчеловодства

Бронхит

Геморрой

Гипертония

Простатит

©2010-2018 Головецкая В.В.
  apismed@ukr.net